Wieści o projektach MAGICZNE KARPATY, [HAVEN] & SYNAPSIS

Magiczne Karpaty, [Haven] oraz Synapsis to artyści, którzy do tej pory potwierdzili swój udział w tegorocznej edycji festiwalu!

Strona festiwalu:
https://www.facebook.com/KaliszAmbientFestiwal

Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians

Karpaty Magiczne rozpoczęły działalność w 1998 roku jako autorski projekt Anny Nacher
i Marka Styczyńskiego pod pełną nazwą: Zaginiona Przestrzeń – Karpaty Magiczne / The Lost Space – Magic Carpathians Project. W założeniu autorów miał on bazować na archaicznych tradycjach muzyki rytualnej z Karpat, a szczególnie na brzmieniu tradycyjnych instrumentów muzycznych i technikach wokalnych w nowych kontekstach muzyki eksperymentalnej, technologii cyfrowej i technik pogłębionego słuchania.
W centrum zainteresowania autorów projektu są także techniki pracy z dźwiękami otoczenia
i badanie krajobrazu dźwiękowego.

Od 2001 roku autorzy projektu poszerzyli swoje zainteresowania o obszary morskie, co przyniosło serię płyt z brzmieniem Bałtyku i Morza Północnego, a także eksplorowanie głosów ssaków morskich. Ukoronowaniem tego etapu pracy było opracowanie płyty dla ASCOBANS – agendy ONZ z siedzibą w Bonn, która zajmuje się ochroną ssaków morskich Europy.

Od 2008 roku duet autorski Nacher / Styczyński zwrócił się w kierunku tundry za kręgiem polarnym jako ostatniemu obszarowi dzikiej przyrody w Europie. Letnie i zimowe trekkingi na terenie Sapmi / Laponii przyniosły płyty z rejestracjami dźwięków otoczenia oraz kilka utworów odnoszących się do kultury Samów, jedynego rdzennego ludu Europy o 10. tysiącach lat historii na terenie Półwyspu Skandynawskiego praktykującego joik (najstarsza wokalna tradycja Europy) i tradycyjne formy religijności.

Archaiczna, źródłowa estetyka muzyki The Magic Carpathians jest obecnie modyfikowana poprzez autorskie manipulacje elektryczne / elektroniczne i elektroakustyczne współbrzmienia z instalacjami i analogowymi urządzeniami dźwiękowymi konstruowanymi przez muzyków i ich stałych współpracowników.

Muzyczna praca Anny Nacher i Marka Styczyńskiego jest konsekwentnie dokumentowana; dotąd na kilkudziesięciu płytach wydanych w Polsce, USA, Włoszech, Szwajcarii, UK, Niemczech i Szwecji.

Projekt podczas występu w Kaliszu będzie grał swój nowy program w nurcie własnej SYMBIOTIC MUSIC, a tytuł programu to: NOISE to SILENCE!
Występ poprzedzi bardzo ciekawy pokaz/prezentacja pt: „Najstarsze i najnowsze instrumenty muzyczne: od paleolitu do XX wieku”

Główne źródła aktualnych wiadomości o koncertach, nagraniach, publikacjach oraz zasobach muzycznych do bezpłatnego odsłuchiwania publikowane są na:
www.magiccarpathians.com

Synapsis

Projekt powstał w 2009 roku z inicjatywy Dawida Chrapli znanego z projektu Nojsens i Andrzeja Turziaka tworzącego projekty Multipoint Injector, Wulgata i Penemue. Z połączenia tych dwóch muzycznych „profili” powstała grupa osadzona mocno w stylistyce industrialnej z domieszką akcentów dark ambient i noise. Pierwsza płyta duetu ujrzała światło dzienne – metafora dosyć niefortunna, biorąc pod uwagę posępną, choć wypełnioną pokładami pulsującej, podskórnej energii zawartość. Tytułowa „Materia”
(wydawca Zoharum Rec) przejawia się w materiale dźwiękowym poprzez przestrzenne odgłosy huty „Andrzej” – brzęk metalu, pomruki maszyn, warkot pił i dochodzące z oddali dźwięki uderzeń zanurzono w gęstych, dark ambientowych zawiesinach, dopełnianych przez umiejscowioną nieco bardziej w tle, mniej lub bardziej hałaśliwą elektronikę.

Całość materiału, jak i poszczególne kompozycje charakteryzuje tutaj pewien stopień spójności, który scala każdy utwór „Materii” narzucając mu każdorazowo nową proporcję w wykorzystaniu poszczególnych środków wyrazu, co skutecznie wprowadza słuchacza w stan zbliżony do transu, przy równoczesnym zaciekawieniu poszczególnymi dźwiękami – wszystkie zaprezentowane przez Synapsis obrazy dźwiękowe stopniowo wybrzmiewają tylko po to, by po chwili rozpocząć całą zabawę od początku i ponownie
zahipnotyzować spragnionego kolejnych wrażeń odbiorcę.

[Haven]

Muzyka [haven] to eklektyczny miks trip hopu, muzyki tanecznej oraz industrialu. Projekt powstał w 2005 roku z inicjatywy Marcina Jarmulskiego. [haven] ma na swoim koncie sześć albumów, pięć wydanych na rodzimym rynku przez War Office Propaganda, Rage In Eden, Zoharum oraz jeden, wydany w prestiżowym, amerykańskim Tympanik Audio.

[haven] współpracował z wieloma muzykami min. Magdą Głocką (laureatką Nagrody Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.), Michałem Brychcym (Mojomaat).

Projekt aktywnie koncertuje i miał okazję wystąpić na następujących festiwalach min: Moravian Industrial Festival (Ołomuniec), Electronic Music Festival (Dublin), Castle Party Festival (Bolków), Wrocław Industrial Festival, Industrial Festival (Mińsk) Intermediale Festival (Legnica), Animator Festival (Poznań), Festiwal Nauki i Sztuki (piwnice pod Toruniem, występ pod Radioteleskopem) oraz wielu prestiżowych miejscach min.: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, CSW Łaźnia w Gdańsku, Spazio Concept w
Mediolanie, Kościół Ewangelicki (Międzybórz)

Najnowszy album zatytułowany NOIR, jest owocem współpracy z wokalistką Ewą Wymysłowską, która stała się pełnoprawnym członkiem projektu.

Tematyka albumu skupia się wokół najbardziej dramatycznych aspektów relacji damsko- męskich. NOIR jest miejscem, w którym seks i pożądanie miesza się z odrzuceniem i cierpieniem.

Album można kupić oraz ściągnąć na następującej stronie:

http://havenproject.bandcamp.com/album/noir

Oficjalna strona duetu:

http://havennoir.com

Powrót do góry