Velesar Promotion, 2021
Muzyka: Folk Metal
Strona internetowa:
https://velesar.pl/
https://www.facebook.com/VelesarOfficial
https://velesar.bandcamp.com/album/velesar-szczodre-gody-2021
Czas trwania: 55:45 (11 utworów)
Kraj: Polska
„Szczodre Gody” to drugi album VELESAR, folk-metalowej formacji z Cieszyna, której głównodowodzącym jest Marcin Wieczorek, kompozytor muzyki i autor tekstów, który na albumie stoi za mikrofonem. Pierwotnie VELESAR był jednoosobowym projektem, jednak zespół rozrósł się do sporej drużyny i obecnie poza typowym rockowym instrumentarium, w muzyce rozbrzmiewają skrzypce i flet oraz różnobarwne wokale.
VELESAR hołduje Słowiańskiej muzyczno-lirycznej tradycji, co oczywiście dobitnie oznajmia w swoich metalowych kompozycjach. I jak przystało na Polski Folk Metal utwory są bardzo żywiołowe i dynamiczne, a przede wszystkim bardzo melodyjne, skomponowane na trzech poziomach nastrojowości.
Pierwszy poziom utrzymany jest w walecznym tonie, chwilami wręcz militarnym, co głównie podkreślają instrumenty perkusyjne oraz ciężkie gitary, i co przejawia się w drapieżnych kompozycjach. Tutaj przeważa szorstki melodyjny męski śpiew.
Drugi poziom należy do utworów utrzymanych w biesiadnym i sielskim, a nawet beztroskim klimacie, wraz ze skocznymi i bardzo melodyjnymi, łatwo wpadającymi w ucho aranżacjami, gdzie gitarowa dynamika i ciężkość splata się ze słowiańskimi melodiami fletu i skrzypiec.
Trzeci poziom reprezentują utwory balladyczne, w których dominuje melancholijny lub nostalgiczny ton, nierzadko pełen dramatyzmu… z przewagą żeńskich śpiewów (z folkowym wokalnym manieryzmem).
Ogólnie, utwory są bez wątpienia bardzo metalowe, pełne heavy-metalowego riffowania, jednak gęsto nasycone melodiami (zarówno gitarowymi i smyczkowymi solówkami, jak i dźwiękami fletu, osadzonymi w neoklasycznej lub folkowej melodyce).
Ponadto pojawiają się bardzo klimatyczne motywy, coś w stylu słowiańskiego New Age, z neo-folkowymi momentami, z rzewnym nuceniem lub nawet ukryty utwór a capella. Zaskoczeniem są także pewne fragmenty w progresywno-rockowym stylu.
Przy kilku utworach swój udział mieli rożni goście i chyba najbardziej ci znani pochodzą z PERCIVAL SCHUTTENBACH. Ale szczegóły poniżej.
„Szczodre Gody” to album przemyślany do ostatniej nuty. Tutaj każdy dźwięk ma swoje miejsce i czas. Ta muzyka jest pełna życiodajnej energii, pobudza, ale i zarazem zmusza do refleksji… Są momenty urywające głowę, przy których młyn lub stage diving na koncercie są nieuniknione. Ale i są chwile, przy których można rozkołysać się i przenieść do dawnych słowiańskich czasów…
Te hymny, te pieśni potrafią wzburzyć naszą słowiańską krew i obudzić drzemiące w nas słowiańskie dziedzictwo!
Lista utworów:
1. Krocząc za głosem Praojców (Intro)
2. Zmora
3. Swaćba
4. Ognie Swaroga
5. Szczodre gody
6. Krwawy los
7. Polny wiatr
8. Śpiew juraty (szanta bałtycka)
9. Przegrana sprawa (dumka słowiańska)
10. Modły
11. Radecznica
12.
Skład:
Łukasz Obiegły – perkusja
Katarzyna Babilas – flet
Dawid Holona – gitara
Iga Suchara – skrzypce
Marcin Wieczorek – wokale
Michał Misiek Pruszowski – bas
Piotr Ave Pobłocki – gitara rytmiczna
Ewa Kozieł – skrzypce
Gościnnie:
Katarzyna Bromirska (PERCIVAL, PERCIVAL SCHUTTENBACH) – wokal
Mikołaj Rybacki (PERCIVAL, PERCIVAL SCHUTTENBACH) – wokal
Malwina Szałęga (MALVINA VICTORIA) – wokal
Hanka Osifová (WOLFARIAN) – flet
Adam Kłosek (PERCIVAL SCHUTTENBACH, HELROTH) – bas
Grzegorz Stempel – perkusja
Ocena: 8.5/10