POPSYSZE „Eimsja”

Zoharum – new experimetal art, 2022

Muzyka: Post-Rock / Alternative Rock
Strona internetowa:
https://pl-pl.facebook.com/Popsysze
https://zoharum.bandcamp.com/album/emisja
Czas trwania: 44:55 (7 utworów)
Kraj: Polska

Czwarty album gdańskiego POPSYSZE pojawił się w ofercie wytwórni Zoharum, co po raz kolejny dowodzi, że wytwórnia staje się coraz bardziej otwarta muzycznie, aczkolwiek nadal nie jest to muzyka komercyjna i łatwostrawna. Nawet jeśli w przypadku albumu „Emisja” mamy do czynienia z szeroko-pojętym Rockiem, to nie jest to ani klasyczny Rock, choć inspirowany latami 60 i 70 XX wieku, ani nie jest to granie we współczesnym mainstreamowym Rockowym stylu, bez chwytliwych pop-rockowych melodii i innych przyciągających zabiegów predestynujących do radiowych hitów.

Cechą charakterystyczną albumu jest lekko mroczny, pesymistyczny nastrój, chwilami jakby leniwy, chwilami psychodeliczny, chwilami z ekspresją agresji, wykreowany przez gitarowe, transowe melodie, których struktura przede wszystkim bardzo mocno skojarzyła mi się z albumem „Latelarus” TOOL.

I mimo, iż ten sposób gitarowego grania, subiektywnie przeze mnie odbierany jako „toolowski” jest dominujący, to ogólnie mówiąc POPSYSZE nie kopiuje wcale TOOL, a jedynie zaczerpnął pewien sposób komponowania utworów, które w przypadku POPSYSZE inspirowane są jakby psychodelicznym Rockiem z lat 70, a odegrane we współczesnym Post-Rockowym stylu z pewnymi dodatkami, które ciekawie wzbogacają całość. Mianowicie gitarowe zagrywki w orientalnym stylu lub wprowadzające senny kinowo-westernowy nastrój.

Wyraźnie słyszalne partie basu wprowadzają dodatkowo sporo złowieszczego i groźnego klimatu. Te głębokie basowe melodie tworzą ciekawy kontrast wobec gitarowej melodyki. Może poprzez swoją rozbudowaną aktywność wprowadzają też nieco Progresywno Rockowego, a nawet Jazzowego tonu.

Choć instrumenty strunowe głównie kreują spokojny, lekko hipnotyczny nastrój z chwilami solowych ewolucji oraz wybuchów gitarowej pasji, ze ścianą przesterowanych dźwięków, to aranżacje instrumentów perkusyjnych odgrywają tutaj tytaniczną rolę. Przeróżne przejścia i perkusyjne wariacje są wręcz wszędobylskie, w pozytywnym tego znaczeniu. Nadają całości muzycznej potęgi i dynamizmu.

Lista utworów:
1. Czerwone Światło
2. Czarne Kamienice
3. Zimne Fale
4. Rzeki Dwie
5. Atmosfera
6. Zwierzę
7. 25 Dni

Skład:
Jarosław Marciszewski – wokal, gitary, akordeon
Sławek Draczyński – bas, gitary, instrumenty perkusyjne
Kuba Świątek – perkusja, instrumenty perkusyjne, syntezatory

Gościnnie:
Piotr Czerski – wokal

Ocena: 9.0/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry