Echozone & Bob-Media Distribution, 2022
Muzyka: Neue Deutsche Härte / Industrial Metal
Strona internetowa:
https://www.hemesath.band/
https://www.facebook.com/hemesathband/
Czas Trwania: 39:37 (9 utworów)
Kraj: Niemcy
HEMESATH wkrótce wypuści swój najnowszy album, a konkretnie 7 października 2022 roku. I szczerze mówiąc nie moglem znaleźć na internecie konkretnej informacji od kiedy ten kwintet istnieje. Zdaje się, że swój pierwszy materiał, epkę „Rot, so Rot” wydali w 2013 roku. Po czym pierwszy album „Für Euch” w 2015, a następnie cyfrowy singiel „Heile Segen” w maju 2022. Jednak na aktualnych zdjęciach muzycy prezentują się już jako osoby w wieku średnim, a na ich oficjalnej stronie internetowej zamieszczona jest zwięzła informacja o zagranym koncercie 1 stycznia 1970 roku (!) w niemieckiej miejscowości Beckum. A zatem zgodnie z powyższym można domniemywać, że HEMESATH nie jest młodym, początkującym zespołem, a raczej doświadczonym bandem, mimo bardzo małej ilości wydawnictw.
W każdym razie ich muzyka, jaką można usłyszeć, także na oficjalnych portalach w internecie, bez wątpienia wpasowuje się w nurt zwany Neue Deutsche Härte (NDH), czyli Nowa Niemiecka Surowość (twardość, brutalność), który zaczął się rozwijać gdzieś w połowie lat 90tych ubiegłego wieku. A najbardziej znanym przedstawicielem tego gatunku jest oczywiście RAMMSTEIN, aczkolwiek są rozważania, że nie są oni pionierami NDH, ale to nie czas na rozważania. I z tego powodu współcześni reprezentanci NDH są zawsze porównywani do RAMMSTEIN.
No cóż, rzeczywiście jest wiele podobieństw. Zwłaszcza sposób śpiewania (oczywiście w języku niemieckim) i nieco zbliżona barwa głosu, a także charakterystyczne riffowanie gitar (ciężkie, tłumione, dynamiczne i industrialne) oraz rytmika całości (od wolnych, wręcz doom-metalowych, czy balladowych temp, aż po średnio-szybkie lub szybkie zagrywki). Oczywiście nieodzownym elementem jest elektronika (keyboardy, syntezatory i sample).
Jednak podkreślę, że HEMESATH nie jest wierną kopią RAMMESTEIN, gdyż w swojej muzyce wykorzystuje wiele innych pomysłów. Chociażby poza typowymi industrialnymi samplami, zespół dodaje orkiestralne i symfoniczne motywy wplatane pomiędzy mocne gitary. Czy też czysto śpiewane frazy lub męskie chóralne tematy (nieco w gotyckim czy gregoriańskim stylu) oraz operowy żeński śpiew. Takie zestawienie chwilami przypomina także niemiecką LACRIMOSĘ.
Ponadto na „So Schön” znalazł się czas nie tylko na „rammstein’owskie” patenty ale i na balladowe elementy, czy typowo metalowe zagrywki (instrumentalnie typowo doom-metalowe czy thrash-death-metalowe czy też progresywno-metalowe), a nawet nastrojowe solówki, pasaże neo-klasycznych partii klawiszowych oraz czyste gitary. Wiele z tych elementów występuje równocześnie, przeplata się lub przechodzą płynnie jedne w drugie.
Bardzo pozytywną cechą muzyki HEMESATH jest to, że każdy utwór zawiera bardzo chwytliwe gitarowe, klawiszowe czy wokalne melodie, albo jakiś motyw przewodni łatwo wpadający w ucho. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że muzyka jest zimna, bez-emocjonalna (jak przystało na industrialny nurt). Ale ta muzyka jest pełna nastrojowości i patosu, również jest bardzo emocjonalna. W niej przeplatają się chociażby emocje złości i gniewu z głęboką melancholią.
Lista utworów:
1. Heile Segen
2. Elysium
3. Die Stadt Verbrennt
4. Tanz
5. Flieg
6. Schattenseele
7. Dies Eine Leben
8. So Schön
9. Bleib Bei Mir
Skład:
Chris – wokale
André – gitara
Viktor – gitara
Pedda – bas
Schoppa – perkusja
Guests:
Nils Weise – keyboard
Dieter Kozak – keyboard
Rolf Kesting – keyboard
Lara Langguth-Zumbült – śpiew
Ocena: 9.0/10