„Zine’tegrowani” książka Wojciecha Lisa o środowisku wydawców metalowych zinów lat 80

"Zine'tegrowani" książka Wojciecha Lisa o środowisku wydawców metalowych zinów lat 80

 

„Zine’tegrowani” (Wojciech Lis) – książka jakiej jeszcze nie było. O tym, jak środowisko wydawców metalowych zinów lat 80. przyswajało umiejętności komunikacyjne. O wzajemnym zrozumieniu oraz kształtowaniu myśli i muzycznych idei.

Realia podziemia metalowego lat 80. widziane oczami wydawców zinów. Intrygujące rozmowy z twórcami m.in. takich tytułów, jak: Diabolic Force, Eternal Torment, MetalStorm, Thrash’em All, Heavy Metal Attack, Diabolic Noise, Infernal Death, Purgatory, Suck My Dick, Siege Of Power, Mayhemic Slaughter, Holocaust, Death Metal, Beermacht Noise, Thrash Hordies. To nie wszystko. O znaczeniu metalowej prasy undergroundowej opowiadają prof. Wojciech Kajtoch (Uniwersytet Jagielloński), Tomasz „Ryłkołak” Ryłko oraz Krzysztof „Axer” Golec – manager grupy Slashing Death.

Książka „Zine’tegrowani”, to pięknie wydana publikacja sygnowana logo Monomaniax Productions. Twarda oprawa, kredowy papier, kolor. Wiele archiwalnych materiałów plus…uwaga! Jako bonus do książki dodany jest Diabolic Force! Jeden z pierwszych, polskich – metalowych zinów lat 80. Musisz to mieć. Buy or Die!

Zamówienia można składać pisząc na email: nnchzine@interia.pl
 

"Zine'tegrowani" (Wojciech Lis) - książka jakiej jeszcze nie było.

 

„Lata osiemdziesiąte były w Polsce najważniejszymi w jej powojennej historii. Po raz pierwszy stało się tak nie z powodu polityki, wojny, czy jakichkolwiek zdarzeń, uznawanych za obiektywnie ważne. Piękno, moc, głębia tamtego okresu, po raz pierwszy i bodaj ostatni, brały się z działań ludzi młodych, często nastolatków. Motorem ich aktywności były silne muzyczne inklinacje, stanowiące punkt odniesienia, wzór dla kolejnych porównań i pokoleń. Wielu zgodzi się ze mną, że w zasadzie cała historia najnowsza naszego kraju wyznaczona została przez jego młodzież – niepokorną, zainteresowaną nowymi trendami, już wtedy żyjącą o kilkadziesiąt lat wprzód w porównaniu z pozostałymi. To dzieciaki, którymi byliśmy stawały się elitą i arystokracją przemian obyczajowych i ustrojowych w Polsce tamtego okresu. Nigdy wcześniej i nigdy potem nic podobnego nie miało miejsca.

„Zine’tegrowani” Wojciecha Lisa w interesujący sposób opowiada o tamtym czasie, biorąc sobie za punkt wyjścia zaplecze wiedzy: informację i muzykę z całego świata – pozyskiwane i propagowane przez nastolatków z pobudek wewnętrznych.

Gdy nie dysponuje się środkami finansowymi, profesjonalnym wsparciem, środkami produkcji i agencjami prasowymi, bowiem wszystkie one są zawłaszczone przez wojskowy reżim, działa się na zasadzie creatio ex nihilo, gdzie motorem są pasja i obsesja, a kreacją nieodwracalna w skutkach i niedościgniona awangarda. Dzięki książce Wojciecha Lisa, mamy niebywałą okazję do zapoznania się z głosem wielu z tych, którzy dziś patrzą wstecz na czasy rebelii i dorastania, które pokrywały się z ich nastoletniością. To nieczęste, kiedy historia kraju jest jednocześnie najzwyklejszą historią codzienną jego młodzieży. Opowieścią tych i o tych, którzy stali się samorodnymi geniuszami momentu dziejowego, zapalającymi jedyne światło w mrokach dekady końca komunizmu. To był ich ogień i ich – niemal dziecięca realna rewolucja”.

Profesor Tomasz Stegliński – Katedra Historii Filozofii, Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożyciel legendarnej, łódzkiej grupy Imperator.

 

"Zine'tegrowani" książka Wojciecha Lisa o środowisku wydawców metalowych zinów lat 80

 

Właściciel i założyciel Metal Centre Mailorder & Webzine. Ulubione gatunki muzyczne: Thrash, Heavy, Power, Death, Black Metal. Miejsce zamieszkania: Downers Grove, IL, Stany Zjednoczone (wcześniej Rzeszów, Polska).
Powrót do góry