„Wind of Change – Historia zespołu SCORPIONS” – Martin Popoff

Kagra, 2016

Strona internetowa: Kagra

Stron: 384 strony w kolorze, miękkatwarda

 

Wydawnictwo Kagra nie próżnuje. Oto przed wami kolejna spośród wielu, książkowa pozycja dotycząca muzycznej tematyki. Premiera książki miała miejsce 26 września 2016 roku. Autorem książki jest jeden z najbardziej znanych i najbardziej płodnych dziennikarzy muzycznych wszech czasów (w kręgu szeroko pojętego rocka – hard rocka i metalu). Poza przeprowadzonymi wywiadami i napisanymi recenzjami napisał także wiele książek o muzyce rockowo-metalowej, jak i o zespołach, chociażby – Black Sabbath, Rainbow, Dio, Judas Priest, Deep Purple, Iron Maiden, Metallica i wielu innych. A tym razem padło na zespół-ikonę – SCORPOINS…

Muzyka Scorpions towarzyszyła mojemu życiu już od dzieciństwa, a ja nie byłem w tym odosobniony. Ich ballady znają nie tylko fani rocka i metalu ale i bywalcy dyskotek oraz słuchacze komercyjnych stacji radiowych czy telewizyjnych. W Polsce (i nie tylko), w latach 90-tych XX wieku muzyka zespołu Scorpions była dość powszechnie znana, zwłaszcza dzięki albumowi „Crazy World” i wręcz kultowej balladzie „Wind Of Change”. Jednak lata 90-te dotyczą jedynie ułamka światowej kariery zespołu, który rozpoczął swoje istnienie w Republice Federalnej Niemiec, w 1965 r. i od tamtej pory do dnia dzisiejszego, ci ponad pięćdziesięcio- i sześćdziesięcioletni muzycy konsekwentnie realizują swój plan – grać muzykę i być sławnym zespołem.

Książka jest oczywiście biografią zespołu. Jednak nie jest to suchy tekst, gdyż treści zawarte w tej publikacji poparte są licznymi wypowiedzeniami muzyków lub osób związanych z zespołem.

Każdy rozdział to dość szczegółowa opowieść o konkretnym wydawnictwie Scorpionsów, która odsłania kulisy powstawania i nagrywania utworów, ukazuje relacje między muzykami i osobami, które brały udział w twórczym procesie (np. producent Dieter Derks, czy była dziewczyna Jimi’ego Hendrix’a – Monika Dannemann, i inni). Z treści dowiemy się jak przebiegały prace w każdym ze studiów nagrań, co działo się podczas koncertów, czy towarzyskich spotkań z innymi zespołami, np. UFO, KISS, TED NUGET, AEROSMITH, BON JOVI, itd. Wiele przygód jest bardzo pikanych, zwłaszcza te dotyczące fanek zespołu lub wspólnych imprez, co dobitnie potwierdza znany slogan „Sex, Drugs & Rock’n’Roll”. Ponadto autor książki zachęca muzyków do analizy tekstów i ich stosunku do okładek albumów, gdzie przy okazji poznajemy co inspirowało muzyków do pisania tekstów lub dlaczego niektóre z okładek Scorpionsów były odrzucane w kilku krajach.

Ale czy wszyscy muzycy wyznawali ideę „Sex, drugs & Rock’n’Roll”? Jakie erotyczne atrakcje czekały ich w Japonii podczas trasy koncertowej? A co zrobił zespól gdy dzień przed koncertem spłonęła sala koncertowa? Jak przyjęli określenie „hitlerowców” podczas występu we Francji? Jak muzycy przyjęli fakt, że ich wokalista nagle poważnie zachorował przez co zaczął tracić głos? Dlaczego Scorpionsi znaleźli się w więzieniu, m.in. w Alcatraz. Jak przebiegało ich spotkanie z Michaiłem Gorbaczowem – prezydentem ZSRR i co im wtedy powiedział? Czy muzyka zespołu miała wpływ na przemiany, które zaszły w ZSRR? Jak problemy finansowe muzyków wpłynęły na relacje między nimi? Czy podejrzenia o malwersacje finansowe jednego z członków zespołu były uzasadnione? Dlaczego tak wielcy muzycy musieli korzystać z pomocy tzw. lekarza piosenek? Czy komercjalizacja ich twórczości była nieunikniona? Jakie były tego konsekwencje? Dlaczego muzyka Grunge odegrała ważną rolę w popularności Scorpionsów? Skąd wziął się w zespole nowy basista – Polak? Dlaczego Scorpions pomimo zapowiedzi końca kariery, pożegnalnej trasy koncertowej i odejścia na zasłużona emeryturę nadal nie schodzi ze sceny? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce odpowiedzi.

Najważniejsze jest to, że historia zespołu Scorpions nie skończyła się wraz z ostatnią stroną tej książki, a trwa nadal, o czym wciąż możemy przekonać się osobiście udając się na jeden z ich najbliższych koncertów.

Ocena: 9.0/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry